Karbon

Karbonové vlákno je revoluční materiál, který posunul o mnoho dále mnoho odvětví lidské činnosti. Bont se zabývá výrobou karbonových treter od roku 1989. Materiál je tvořen atomy uhlíku, které jsou svázány dohromady a tvoří dlouhá vlákna. Vždy několik tisíc těchto vláken je  propleteno křížem dohromady a tvoří tak základní materiál.  Výrobců je na světě poměrně málo, číslo 1 je japonská firma Toray a ta je také výhradním dodavatelem karbonu u firmy Bont.

Jsou tři hlavní druhy karbonové pleteniny:

3k karbon

3k pletenina s vysokou hustotou karbonu je používána v letectví a dalších náročných oborech, tvoří základní materiál firmy Bont.

UD

Nesměrová vlákna nejsou vrstvena přes sebe a tím pádem jsou extrémně pevná,  podíl pryskyřice je v nich velmi nízký. Díky tomuto materiálu jsou tretry Bont velmi lehké a extrémně pevné.

12K pletenina

Zhruba o 20% levnější forma karbonu není tak pevná jako 3K, firma Bont ji nepoužívá u žádného modelu.

Zkreslování údajů

Když jste si dříve koupili tretry postavené na plastovém nebo nylonovém základu, věděli jste, do čeho jdete. Ale dnes, kdy vývoj moderních materiálů pokračuje rychlým tempem, je nutné mít se na pozoru a sledovat, jaký materiál je ve skutečnosti použit.

  • jedna optická vrstva karbonu – mnoho výrobců používá jednoduchý trik, kdy je vstřikovaný plastový nebo sklolaminátový základ překryt jednou vrstvou karbonu, který dodává ten správný vzhled. Ovšem nikoliv vlastnosti.
  • UD karbon – mnoho firem používá vstřikovaný karbon, který vydává za UD pleteninu. Což je velký rozdíl, který zneužívá neznalost nebo nesprávnou interpretaci uváděných informací.
  • stříbrný nebo jinak barevný sklolaminát – na nejednom modelu treter vidíte nápis Carbon v kombinaci se stříbrnou pleteninou na podrážce. Nápis Carbon v tomto případě ovšem označuje pouze příměs uhlíkového prachu ve sklolaminátových vláknech. Skutečné karbonové vlákno nikdy nemůže mít jinou barvu, než černou.
  • 100% composite – toto označení může být použito prakticky pro cokoliv. Kompozit neboli směs – čeho? Obvykle je takto označována sklolaminátová nebo nylonová pletenina.
  • monocoque:  skutečná monokok tretra je celá vyrobena z jednoho kusu prolaminovaného materiálu. Jakákoliv jiná kombinace není monokok.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..